Washington Black” autorstwa Esi Edugyan to wciągająca powieść przygodowa, nieco w klimacie “Tajemniczej wyspy” Juliusza Verne’a. Czytelnicy znajdą w niej fascynującą narrację i barwne opisy świata sprzed paru wieków. Na oczach czytelników bohater przeistacza się z naiwnego służącego w znającego świat świadomego człowieka.

Nieoczekiwane przygody młodego niewolnika

Główną postacią w książce autorstwa Esi Edugyan jest 11-letni George Washington Black, zwany także w skrócie – Wash. Od urodzenia jest niewolnikiem na plantacji trzciny cukrowej na Barbadosie. W jego życiu wszystko ulega zmianie, kiedy to brat jego pana, Christopher Wilde, wybiera go na swojego służącego. Młody chłopak jest początkowo przerażony, ponieważ nie wie, co go czeka. Wkrótce przekonuje się, że nie stanie mu się żadna krzywda. Jego nowy pan nie zamierza wykorzystywać go do pracy ponad siły, tylko planuje zabrać go ze sobą w podróż. Zafascynowany dziką przyrodą, eksperymentami naukowymi i wynalazkami Wilde przemierza z Washem cały świat, od wysp Karaibskich po Arktykę. Wspólnie odwiedzają przemysłowy Londyn i kraje arabskie. W czasie tej nieustannej podróży George dojrzewa emocjonalnie i dorasta. Dowiaduje się o świecie więcej niż niejedna świetnie wykształcona osoba w ówczesnym świecie.

Czy pan może dostrzec w niewolniku przyjaciela?

Christopher Wilde to człowiek oświecenia, o szerokich horyzontach, któremu w życiu przyświecają wzniosłe idee. Jednak do ujrzeniu w Washu człowieka takiego samego jak on nie prowadzi do humanizm ani filozofia, tylko rodząca się między nim, a służącym nić porozumienia i przyjaźni. W końcu młody bohater dzięki protekcji swojego pana staje się pełnoprawnym obywatelem i wolnym człowiekiem. Choć mogłoby się wydawać, że całkiem dobrze byłoby mu wciąż służyć u Christophera Wilde, to jednak w ten sposób nigdy nie doszłoby do równości między nimi. Ofiarowana Washowi wolność to nie tylko możliwość stania się członkiem społeczeństwa i decydowania o własnym losie, ale i odpowiedzialność. Odtąd George musiał sam o siebie dbać, gdyby tego nie potrafił jego wyzwolenie mogłoby okazać się wkrótce przekleństwem.

Mimo poważnych tematów, których dotyka książka Tania Książka – Washington Black Esi Edugyan, takich jak wyzysk, niewolnictwo i kolonializm, ma pogodny, optymistyczny wydźwięk. Autorka wprowadza czytelników w świat niesamowitej przyrody, eksperymentów i wynalazków, opisując go z perspektywy młodego Washa, który patrzy na wszystko z niewinną ciekawością dziecka. Trudno się nie zatracić w tej wciągającej lekturze.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com
>>>

Kiedy wiadomo, że nic nie wiadomo

Michael Connelly prezentuje czytelnikom swoją najnowszą powieść sensacyjną Po złej stronie pożegnania – TankaKsiazka, w której poznamy historię dwóch mężczyzn, których tylko pozornie nic ze sobą nie łączy. Samotny, dość majętny, starszy dżentelmen, wyczuwając kres swojego życia, zleca niecodzienne zadanie jednemu z detektywów. Harry Bosch, który przyjmuje sprawę nie do końca wie, jak ją ugryźć. Kiedy na światło dzienne wychodzą nowe fakty nie będzie miał już wyjścia – sytuacja dziwnie zazębi się z jego przeszłością.

Harry ma już absolutnie dosyć pracy w policji. 30 lat w zupełności wystarczy. Śmiał się z kolegami, że nie ma już nowych przestępców, bo wszystkich wyłapał, teraz może co najwyżej zająć się łapaniem tych, którzy wyżebrali sobie warunkowe zwolnienia i znowu coś knują. Praca funkcjonariusza śledczego miała swoje plusy, ale jednak przeważały w niej minusy, a głównym było zmaganie się z papierologią i nieokiełznanym w swych nieracjonalnych decyzjach szefem. Jednak samo badanie, detektywistyka, ciągnęły Harry’ego do siebie z nieprzerwaną siłą. Zdecydował się otworzyć prywatne biuro śledcze, w którym bardzo wybiórczo podchodził do zlecanych mu spraw, wybierając te, które miały stuprocentową szansę powodzenia. Do czasu.

Sprawa z pozoru niemożliwa

Wspomniany milioner przychodzi do Harry’ego ze sprawą sprzed ponad trzech dekad. Był wtedy uwikłany w romans, o dość poważnych zamiarach, z niejaką Meksykanką, która pracowała dla niego. Kobieta pewnego dnia zakomunikowała, że jest w ciąży, a bohater, sprawiający wrażenie nieprzejętego, nie podjął żadnych kroków, by ją przy sobie zatrzymać. Teraz, bardziej niż cokolwiek, zaprząta mu głowę myśl o niej i dziecku. Nie wie, czy zdecydowała się na aborcję, czy urodziła, a jeśli tak, to jak miewa się jego potomek? Okazuje się też, że jest jedynym dziedzicem wkrótce przypadającej mu fortuny, warto byłoby go znaleźć. I to w możliwie krótkim czasie, bo tego, panu milionerowi zostało niewiele.

Harry wyrusza na poszukiwania i bardzo szybko trafia na trop, który może go zaprowadzić na właściwe tory. W dodatku okazuje się, że sprawa jest poniekąd związana z tą, której sam Bosch nie zdołał rozwikłać na początku swojej kariery w policji. Teraz nie ma żartów, musi się dowiedzieć prawdy za wszelką cenę. To walka o honor, dobre imię, ale przede wszystkim wycieczka w świat grzechów z przeszłości, do których niespecjalnie chciał wracać. Teraz musi i jest wręcz zdziwiony jak silna ciekawość każe mu nie zbaczać z obranej drogi.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com
>>>

Czy szczęście może towarzyszyć człowiekowi przez cały czas, czy jest ono ulotne? W ciągu wielu lat na ten temat powstały różne teorie i zagadnieniem tym zajmowali się starożytni, jak i współcześni filozofowie i duchowni. Jednym z nich jest ks. Grzegorz Strzelczyk, który w swojej książce Ćwiczenia ze szczęścia ze strony www.taniaksiazka.pl podjął się ważnego zadania, jakim jest uświadomienie ludziom, gdzie odnaleźć można zadowolenie i spokój.

Czym jest szczęście i jak je osiągnąć?

Szczęście człowiek odczuwa, kiedy doświadcza czegoś przyjemnego i co uważa za pozytywne. Mogą to być narodziny dziecka, związek, awans w pracy, pieniądze lub inne podobne sytuacje. Dla każdego może oznaczać ono coś innego. Tylko czy szczęście jest wyłącznie wynikiem oddziaływania na człowieka czynników zewnętrznych? Otóż nie. Tak naprawdę szczęście pochodzi z wewnętrznej, tej duchowej, ludzkiej sfery. To decyzja, że niezależnie od okoliczności zewnętrznych można odnaleźć spokój i radość. Tego właśnie uczy ks. Grzegorz Strzelczyk.

Przygotowany przez niego program “Osiem błogosławieństw” to podróż do tej wewnętrznej duchowej krainy. Poprzez odniesienia do Pisma Świętego autor wyjaśnia wszelkie aspekty związane ze szczęściem. Robiąc to w sposób poukładany i zrozumiały dla czytających daje im praktyczne wskazówki, co należy zrobić, żeby pojawiła się harmonia i radość. Jest więc analiza wybranych słów zawartych w Biblii i ich znaczenie, a następnie przyjrzenie się jakie prawdy zawierają. Oczywiście najważniejszym aspektem są same ćwiczenia. Część teoretyczna jest bardzo interesująca i należy się z nią koniecznie zapoznać, zanim zacznie się część praktyczną. Mimo to ćwiczenia są tą przysłowiową wisienką na torcie. To one mają prowadzić człowieka w objęcia szczęścia, co też czynią. Stanowią one mocny punkt i kwintesencję tej pozycji.

“Ćwiczenia ze szczęścia” to idealna książka dla osób, które go szukają

Pragnąc znaleźć własny raj na Ziemi, najlepiej zrobić to, korzystając z dobrego przewodnika. Ks. Grzegorz Strzelczyk dzięki swojej książce przeprowadzi człowieka przez cały proces. Możliwe, że czasami będzie to wymagające zadanie, lecz jak to z tym, co bezcenne w życiu bywa, warto podjąć wysiłek, żeby później cieszyć się rezultatami. Dzięki temu spokój zawita nawet podczas największej zawieruchy.

To wspaniała książka, która zmienia ludzkie postrzeganie na otaczający świat i własne wnętrze. Skłania do refleksji i bliższego przyjrzenia się sobie. Sięgnąć po nią mogą nie tylko osoby zaznajomione z Pismem Świętym i religijne. To dobra lektura dla wszystkich osób pragnących doświadczać szczęścia.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com
>>>